З нагоди 15-ліття Всесвітнього дня вишиванки Патріотична спільнота громадських організацій Києва ініціювала в Києві відкриття пам’ятника видатному громадсько-військовому діячу, австрійському архикнязю з українським корінням, політичному українцю Василю Вишиваному (Вільгельму фон Габсбургу) відомому своїми військовими та дипломатичними здібностями, поезією і любов’ю до України

Відкриття пам’ятника Василю Вишиваному у Києві / Фото: НГУ

На відкритті цього пам’ятника були присутні народні депутати України, представники духовенства, громадські діячі, музиканти, та інші. Участь у заході також взяли начальник Навчального центру НГУ полковник Михайло Кулик та заступник начальника Навчального центру по роботі з особовим складом полковник Юрій Лісняк.


Зазначається, що пам’ятник Вишиваному невипадково встановлений неподалік від метро «Лук’янівська», адже останні дні свого життя він провів у Лук’янівській в’язниці, куди його у 1948 році перевезли співробітники НКВД після викрадення з Відня. У цій ж в’язниці його закатували, а тіло таємно поховали біля огорожі Лук’янівського цвинтаря.

«За час командування сотнею у складі 13-го полку уланів, Василь Вишиваний зробив її повністю українською, виключивши з неї військових інших національностей. Саме тоді йому подарував вишиту сорочку один з його солдатів-українців. Скульптур Михайло Горловий, який працював над створенням пам’ятника і особисто був присутнім на його відкритті, відзначає, що сорочка, в яку одягнений Василь Вишиваний, зроблена за найвідомішими фотографіями Габсбурґа-Вишиваного, що оприлюднені в його збірці україномовних поезій «Минають дні», – розповіли у НГУ.

«Василь Вишиваний для багатьох сучасних українців — невідома історична постать. Роками наші вороги нищили всі згадки про свої злочини і наших Героїв. А Василь Вишиваний — то ціла епоха. Його життя — історія боротьби українців. Відкрити для сучасників цю історію — означає продовжити  боротьбу, за яку Вишиваний віддав життя. Завдяки пам’ятнику ми поширимо інформацію про цю надзвичайну особистість в Україні, в Австрії, Європі, Росії, — зазначає співзасновник громадської спілки «Музичний Батальйон» Олександр Юрков. — Пам’ятник Вишиваному буде недалеко від встановленого також нашою командою однодумців пам’ятника полковнику Петру Болбочану — визволителю Криму. Наступним кроком у рамках нашого проекту «Пантеон Українських Героїв» плануємо встановити пам’ятник Євгену Коновальцю. Всі троє — знакові фігури нашої історії, були знайомі, кожен зробив свій внесок у розвиток української ідеї, всі троє за цю ідею загинули. Чому цим займаються волонтери і чому лише на 30-му році відновлення Незалежності України, — питання риторичне. Але ми повинні витримати свій фронт у тилу».

Встановлення пам’ятника — це повернення історичної правди, вважає засновниця Дня вишиванки та голова громадської організації «Всесвітній день вишиванки» Леся Воронюк.

Це наші методи оборони і наступу в гібридній війні, розпочатій Росією. Пам’ятники нашим героям — це стовпи, що тримають українське небо. Чому Вишиваний і День вишиванки? Бо цей звитяжець носив вишиту сорочку — візуальний знак української ідентичності, вірність якій він довів своїми вчинками

Леся Воронюк