14 серпня на свято Маковія у селі Щербанівка Обухівського району Київської області відбулося відкриття пам’ятника видатному історичному діячеві і непересічній особистості ХVІІІ століття –  митрополиту Київському і Галицькому Тимофію Щербацькому.

Ініціативу жителів Обухівського району встановити пам’ятник митрополитові, який засвідчив би повагу нащадків до цієї особистості, підтримала Київська православна богословська академія (УПЦ КП/ПЦУ).

Пам’ятник освятив  намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт з благословення Предстоятеля ПЦУ Епіфанія.

Пам’ятник створив скульптор Михайло Горловий, який є земляком неперсічного релігійного діяча.

У відкритті взяли участь представники органів місцевої влади, громадських організацій, історики. Співав народний артист України Тарас Компаніченко.

Громадський діяч, історик Ростислав Мартинюк, який був присутній на відкритті пам’ятника, так написав про Щербаківського: “Митрополит, якого ненавиділа Москва за реабілітацію вже підупалої в імперському стійлі Київської митрополії та його зв’язки з самостійницькими колами молодого гетьмана Кирила Розумовського.

Митрополит, який фактично перезаснував Києво-Могилянську академію та реформував Мгарський, Видубицький та Михайлівський Золотоверхий монастирі акурат напередодні злобної московської “секуляризації” чернечих республік Гетьманщини. 

Митрополит, який став обличчям мутного й непоживного для сучасної концепції України періоду “Малоросійської духовної імперії” – явища наскільки містичного, настільки й вражаючого своїми плодами поширення християнства на Сибір, у країни Ідель Уралу і навіть Китай”.

“Власне, дистанція української нації з такими постатями XVIII століття справді океанічна… Через це, нещасні, досі не мають СВОГО XVIII століття, а відтак і століття ХІХ, в якому “прокисала” екзотична ідея Самостійної України… Шанси здобути своє власне XVIII, а потім і ХІХ століття є. Якщо чин освячення пам’ятника в Щербанівці стане початком дискусії про Український Спадок. Цього, мабуть, хотіли шаленці, які утнули цей вражаючий перфоманс на околицях Києва”, – зазначив Мартинюк.