Templates by BIGtheme NET
1329662506_819987_3-486x388

Мова і грузини

   «Держава створюється не заради того, щоб жити, а переважно для того, щоб жити щасливо».

                                                                                                             (Аристотель)

 «Україна, український народ, українська мова! Які величні, незрівнянні ні з чим поняття! Україна, як і українська мова, мають свою історію».

Сьогодні наш кореспондент спілкується з Андрієм Михайловичем Верлатим.

    Андрію Михайловичу, що у Вашому розумінні є держава і державність?

Якщо держава являє собою організацію політичної влади в суспільстві, то державність, по суті, уособлює глибину, широту і якість проникнення в суспільство ідей і поглядів, які регламентують реальну діяльність держави. Звідси, державність – це цілісна система ідей і поглядів, що використовуються в організації та діяльності самої держави. У державотворчому суспільстві історично складається певне уявлення про роль, місце і призначення держави. Таким чином, ми маємо можливість сказати, що в тому чи іншому державотворчому суспільстві може скластися як нікчемна, так і висока думка про необхідність і цінність держави і державних структур. Все це залежить від самої суті держави, роботи її інститутів, а також від того, на які цінності держава спирається в процесі організації кореспондування своїх функцій. У рамках державності живуть в основному культурні люди. Культурна людина не існує без держави. Тому культурні, цивілізовані люди повинні завжди думати про вдосконалення змісту і форми держави та методів роботи її інститутів, а метою діяльності має бути захист інтересів народу.

   Яку роль відіграє мова в державотворчому процесі?

Головні індивідуальні ознаки народу – це його мова, література, мистецтво, пісні, усна творчість. Єдність України залежить від знання української мови всіма громадянами нашої країни. Правдивість цих слів можуть підтвердити події, які відбуваються в нашій країні. Не даремно кремлівські агенти змогли роздмухати пожежу війни в тих регіонах, де практично ніхто не тільки не розмовляє, а й не володіє українською мовою. Адже формування в масовій свідомості престижного образу нашої культури, для якого вона має всі підстави, було заблоковано, з дозволу попередньої влади, московською експансією в інформаційно-культурний простір України. Буваючи в зоні АТО і спілкуючись з населенням, яке деякий час мешкало на тимчасово окупованих територіях, починаєш розуміти, що кремлівська пропаганда пустила дуже глибокі корені в цих регіонах.

Зараз Україна – незалежна держава, але за всі роки незалежності ні один уряд не ставив перед собою завдання довести до логічного завершення впровадження української мови серед населення. Адже мова – це кращий засіб взаємних відносин окремих осіб між собою, спосіб їх духовного об’єднання і взаємного впливу. Без мови немає народу, рідна мова краще відображає в собі думки й почуття окремої людини, громадськості всього народу. Держава, повинна мати свою мову, повинна відродити її з розумом, повагою; відродити культуру, не поспішаючи з директивами, а серцем людей. Але, на превеликий жаль, жодне керівництво країни цього не розуміло. Вони думали, що видавши указ народ зразу заговорить українською мовою. Але потрібно розуміти, що мова – це золотий запас душі народу, з якого виростаємо, яким живемо, завдяки якому маємо право милуватися рідною нацією. Весь духовний і матеріальний прогрес людства будується на мові, історія якої тісно пов’язана з долею цього народу, який нею розмовляє, з мови починається сама держава. Я завжди казав і знову повторюю – мова є носієм генофонду нації.

   Ваше ставлення до українських чиновників, які не володіють українською мовою?

На превеликий жаль чимала кількість наших чиновників не володіє українською мовою, а якщо і володіє, то не користується нею у повсякденному житті. Але, як керівники, вони повинні розуміти, що у мові – важлива суть існування держави, її сила і могутність. Без рідної мови не має народу, як нації. Дуже влучно і точно сказав про це відомий письменник Панас Mирний, який назвав мову найдорожчим скарбом народу. Всі наші проблеми пов’язані з тим, що ми не можемо сформулювати статус української мови. На мій погляд, незважаючи на ті руйнування, яких зазнала українська мова в ХІХ-ХХ ст, вона зберегла повновартісним і неушкодженим один надзвичайно важливий у житті суспільства стиль – художній. Таким чином, тільки популяризація української культури та літератури, в різних жанрових і стильових формах, разом з україномовною адаптацією іноземної телепродукції здатна підняти престиж української мови, сприяти пасивному її засвоєнню і, таким чином, зупинити процес відмирання живої української мови. На мій погляд, людина, яка не володіє державною мовою, не поважає державу і народ цієї держави. Як ця людина може розуміти потреби населення і самої держави. Тому, я рахую, що чиновники повинні розмовляти українською мовою не тільки для піару, а і на побутовому рівні.

   З грудня 2014 року в уряді України почали працювати іноземні фахівці серед них велика кількість грузинів, члени і прихильники опозиційної сьогодні в Грузії партії екс-президента Михайла Саакашвілі “Єдиний національний рух”. На Вашу думку, потрібні нам такі фахівці?

На мій погляд, в Уряді країни взагалі не повинно бути іноземців. Якби ці люди дійсно принесли користь для своєї країни, як вони самі про це заявляють, як фахівці, вони були б досі в ній затребувані. На мою думку, програвши вибори в своїй країні, вони цим самим суперечать своїм заявам, про те як багато доброго вони зробили для Грузії, адже переважна більшість грузинського народу незадоволена колишньою владою і негативно дивляться на призначення Саакашвілі в Україні. Більшість грузинів впевнені, що Саакашвілі і його люди принесуть тільки шкоду Україні. Задекларована мета цих “легіонерів” – зламати корумповану систему і дати поштовх розвитку економіки нашої країни. Але, на превеликий жаль, ми бачимо, що натомість відбувається банальний перерозподіл фінансових потоків від старої влади з метою самим контролювати ці потоки. Я рахую, що в Уряді повинні працювати тільки справжні патріоти України, в яких болить душа за Україну і, які прикладуть усі зусилля для процвітання нашої країни. Яку користь може принести державі людина, яка не розуміє, що потрібно Україні. Адже для розуміння потреб держави та її населення необхідно розуміти, що їм потрібно. Коли я дивлюся на те, що відбувається в нашій країні мені пригадується “Повість минулих літ”, а саме слова звідти: “Пошукаємо собі князя, який би володів нами і судив по праву”. Невже в нашій країні ми не можемо знайти серед громадян України людей гідних управляти нашою державою. Адже в історії України є багато видатних державних та громадських діячів: Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Данило Галицкий, Пилип Орлик, Кирило Розумовський, Володимир Винниченко, Михайло Грушевський і таких прикладів можна навести безліч.

Також, я вважаю, раз так склалося, що в нашому уряді працюють іноземці, то вони повинні поважати закони та звичаї нашої країни. Є велика кількість прикладів, коли іноземці потрапляли на керівні посади в інших державах і нічим як фіаско ці експеременти не скінчувались. Я не розумію, чому члени українського Уряду, хоч вони й іноземці, не володіють і не розмовляють державною мовою. Якщо трапляється, що нашого (українського) спеціаліста запрошують на роботу в іншу країну, головна умова – ЗНАННЯ МОВИ. Натомість ми бачимо засилля українського політикуму іноземцями, які геть не поважають: ні наш народ, ні наші традиції. На мою думку, в Україні повинна бути єдина мова – УКРАЇНСЬКА. Всі інші мови, якими послуговуються національні меншини на території України, мають право на використання, але при цьому вони не повинні наділятися ніяким особливими статусами, не кажучи вже про статус державної мови.

 

Спілкувався Олександр Гаврилаш

 

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: 
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Translate »